Czy pieniądze dla Polski z budżetu UE okażą się warte więcej niż powojenny plan Marshalla ?

Pieniądze, które wynegocjowała Polska w ramach budżetu Uni Europejskiej będą największym zastrzykiem gotówki w historii naszego kraju. Dzięki temu Polska będzie mogła uzyskać wyższy rating kredytowy. Zapewnione w perspektywie 2014-2020 – 105,8 mld euro z pewnością pobudzą optymizm w największej gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej i pozytywnie wpłyną na kondycje kredytową Warszawy.
Jest to również ważne z tego powodu, iż obecnie Polska zmaga się z najwi ększym od 1995 roku osłabieniem konsumpcji. Opublikowane w styczniu dane pokazują, że sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła o 2,5 proc. w grudniu rok do roku, zaś produkcja przemysłowa obniżyła się o 10,6 proc.
„Większa ilość pieniędzy z europejskich funduszy wpłynie pozytywnie na rynek polskich obligacji, zaś wzrost gospodarczy pomoże zmniejszyć deficyt budżetowy. To z kolei polepszy rating kredytowy Polski” – mówi Esther Law, dyrektor strategii wobec rynków wschodzących z Societe Generale. „Powinno to również zredukować ryzyko odpływu kapitału z Polski” – dodaje.
„W obliczu dekoniunktury, polska gospodarka potrzebuje wszelkiej pomocy, jaką może obecnie dostać. Prawdopodobnie będzie to ostatni zastrzyk gotówki, zanim Polska stanie się płatnikiem netto do budżetu UE” – uważa Nicholas Spiro, dyrektor zarządzający ze Spiro Sovereign Strategy w Londynie.
Rząd Donalda Tuska chce wykorzystać środki z nowej perspektywy budżetowej na inwestycje w drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne, a także planuje pobudzić innowacje oraz poziom inwestycji, który spadł po organizacji przez Polskę Euro 2012.
„Wyniki szczytu budżetowego UE mogą być wystarczające, aby zmienić nastroje. Ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że UE nie zakręciła kurka z pieniędzmi i napływ funduszy będzie kontynuowany na tym samym co dotychczas poziomie” – mówił w wywiadzie dla portalu obserwatorfinansowy.pl prezes NBP Marek Belka.
Wkrótce po wojnie, w latach 1948-1951 rząd USA przeznaczył prawie 13 mld USD na pomoc europejskim krajom w odbudowaniu swoich gospodarek z powojennych zniszczeń. Jednakże Polska nie uczestniczyła w programie George’a Marshalla. Przy uwzględnieniu zmian w sile nabywczej pieniądza, obecna wartość Planu Marshalla wynosiłaby około 123 mld USD – podaje agencja Bloomberg. A zatem Polska z wynegocjowanymi 141 mld USD w ciągu kolejnej perspektywy budżetowej otrzyma więcej, niż kraje Europy Zachodniej po II Wojnie Światowej.

Jeden komentarz dotyczący Czy pieniądze dla Polski z budżetu UE okażą się warte więcej niż powojenny plan Marshalla ?

  1. Doradca says:

    mogę polecić centrum finansowe http://www.bankina6.oferty-kredytowe.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>