Porównanie kredytów „Rodzina na Swoim”

W ostatnim czasie na rynku polskim pojawiają się produkty hipoteczne o nazwie „Rodzina na Swoim“. Z tą ofertą wszedł niemal każdy drugi bank, który działa w Polsce. Ale która propozycja jest tak naprawdę najlepsza? W dużej liczbie produktów łatwo się zgubić. Postanowiliśmy Wam trochę pomóc. W poniższym artykule porównany ofertę dwóch banków: PKO BP i Banku Zachodniego WBK.

Na początku wyjaśnimy nazwę kredytu „Rodzina na Swoim” jest to, bowiem nazwa inicjatywy rządowej mającą na celu wsparcie polskich rodzin w kupnie mieszkania. Działa na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku. Głównym celem programu jest pomoc w kupieniu własnego mieszkania. Wsparcie państwa w ramach opisywanego programu polega na dopłacie do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Zasady dotacji określa wspomniana ustawa. O dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych mogą ubiegać się: małżonkowie, którzy złożą wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat – obydwoje lub młodszy ze współmałżonków, osoba samotnie wychowującą przynajmniej jedno: małoletnie dziecko, dziecko bez względu na jego wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, oraz osoba niepozostająca w związku małżeńskim – inna, niż w pkt b (tzw. singiel), która złoży wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat.

We wspomnianym programie uczestniczą dwa polskie banki: PKO BP i Bank Zachodni WBK, którym będzie poświęcony poniższy artykuł. Przeanalizujemy następujące kategorie: parametry, oprocentowania i opłaty oraz korzyści.

Bank PKO BP oferuje długi okres kredytowania: do 30 lat i możliwość finansowania do 100% kosztów inwestycji, niskie koszty udzielania oraz obsługi kredytu. Klient ma możliwość spłaty w ratach malejących lub równych. Bank gwarantuje szybką decyzję kredytową. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na finansowanej lub innej nieruchomości, może być również przelew wierzytelności pieniężnej z tytułu ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości. Walutą kredytu nie może być tylko złoty. Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Dopłaty do odsetek udzielane są na okres 8 lat. Dodatkowym produktem do tej pożyczki jest ubezpieczenie „Super ochrona Domów i Lokali Mieszkaniowych”. Plusem oferty jest również program oszczędnościowy „Niższa Raka”, w ramach którego klienci mogą inwestować środki w fundusze, dzięki czemu otrzymują obniżoną marżę dla udzielonego kredytu. Bank ograniczył formalności, co może przyspieszyć przyznanie kredytu.

W przypadku Banku Zachodniego WBK taki sam jest okres kredytowania (30 lat), waluta kredytu (PLN), dodatkową informacją jest do 50% dofinansowania do odsetek przez BGK (Bank Gospodarki Krajowej). Bank umożliwia przewalutowanie na euro, franki szwajcarskie i dolary amerykańskie, jest ono za 0.00%. Plusem oferty jest sfinansowanie zakupu nieruchomości w 100% w grupie wiekowej do 35 lat z wyższym wykształceniem i dochodami min. 6 tys. zł netto na gospodarstwo. Konieczny jest Weksel.

Oba banki nie pobierają opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, za wycenę nieruchomości, a ubezpieczenie niskiego wkładu własnego wynosi 0 zł. Banki często obniżają koszty, jeśli posiada się u nich otwarte konto bankowe.

Podsumowując obie oferty mają ciekawe punkty, które mogą zainteresować statycznego Kowalskiego, który chce kupić swoje mieszkanie. Dokonując wyboru należy przyjrzeć się, gdzie można zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy i czy ta oszczędność przyniesie nam długotrwałe korzyści.

 

Jeden komentarz dotyczący Porównanie kredytów „Rodzina na Swoim”

  1. TUK says:

    A nie orientuje się ktoś jak to teraz będzie z tym nowym projektem mieszkanie dla młodych? Chcę skorzystać z dopłat i zastanawiam się czy właśnie nie skorzystać z banku PKO, bo jest jak dla mnie najpewniejszy w kwestii kredytów hipotecznych. Korzystał ktoś może? Jak to wygląda z tym projektem, mówi się o tym w banku…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>