Refinansowanie hipoteki

Refinansowanie hipoteki przeznaczone jest dla klientów, którzy mają już kredyt hipoteczny, a którzy chcą uniknąć niekorzystnych warunków, jakie zaoferuje im bank na końcu okresu o stałym oprocentowaniu. Standardowa oferta banków odnośnie tzw. okresu o stałym oprocentowaniu oscyluje w granicach od jednego roku do pieciu lat. Zawsze przed końcem tego okresu bank zaproponuje nam nową ofertę, która z reguły jest gorsza niż oferta dla nowych klientów.

Jeżeli zdecydujemy się na refinansowanie, musimy rozważyć kilka kryteriów, przede wszystkim to, czy naprawdę nam się to opłaci. Banki mają obowiązek skontaktować się ze swoimi klientami mniej więcej na pięć tygodni przed końcem okresu o stałym oprocentowaniu. Klient może następnie rozpatrzyć ofertę banku i porównać ją z konkurencją. Jeżeli dojdzie do wniosku, że konkurencja oferuje dużo lepsze warunki, może bankowi zaproponować zmianę jego oferty. Bank ma dwie możliwości. Jeżeli argumenty są sensowne, a klient ma asa w rękawie, bank albo przygotuje nową propozycję współpracy, albo jest pewny swojej decyzji i nic zmieniał nie będzie. Klient ma następnie możliwość zwrócić się do konkurencji i starać się o refinansowanie bieżącego zobowiązania, lub zgodzić się na warunki i przedłużyć współpracę.

W praktyce oznacza to rzecz następującą. Po upłynięciu okresu o stałym oprocentowaniu bank przygotuje nowe warunki, z reguły o wiele gorsze niż dla nowych klientów. Liczy na to, że klient nie będzie chciał odejść do konkurencji i komplikować sobie życia załatwianiem formalności.

Refinansowanie w czterech podstawowych krokach.

 • Oferta Państwa banku – zastanowić się, czy nowe warunki nam się opłacą
 • Oferta konkurencji – dobrze zapoznać się z ofertą konkurencji
 • Porównanie ofert – rozważyć co jest dla nas korzystniejsze
 • Przedłużenie współpracy X Refinansowanie
 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>