Sposób na zaoszczędzenie i zarobienie pieniędzy: lokata

Jeśli masz do dyspozycji pieniądze, które możesz zaoszczędzić, nie zostawiaj ich w domu lub na zwykłym rachunku bankowym. Jest to po pierwsze bardzo niebezpieczne, a po drugie, jeśli włożysz pieniądze na lokatę, możesz na tym jeszcze zarobić.

Przynajmniej raz w życiu każdy posiada w swoim rękach większą kwotę pieniędzy, którą uzyskał, na przykład jako prezent ślubny, urodzinowy, odziedziczył, wygrał lub po prostu na nie zapracował. Dobrze jest przemyśleć właściwe ulokowanie pieniędzy, jeśli nie mamy już wcześniej wymyślonego celu przeznaczenia pieniędzy. Warto w tym przypadku skorzystać z lokaty terminowej, która będzie bezpiecznym sposobem jak nie wydać tych środków finansowych na bieżące potrzeby konsumpcyjne i zachować je na gorsze czasy lub na specjalną okazję. Dodatkowym atutem lokowania pieniędzy na lokacie jest możliwość zarobienia na odsetkach.

Co to jest lokata i czym się charakteryzuje?

Lokata jest umową zawieraną między bankiem a klientem, przedmiotem której jest ulokowanie środków finansowych na czas określony i z określonym oprocentowaniem. Bank wypłaca po wyznaczonym okresie wpłacony kapitał wraz z odsetkami. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne, w zależności od możliwości przedłużania podpisanej umowy. Zakończenie okresu trwania lokaty nieodnawialnej związane jest z wypłatą klientowi wpłaconych środków z odsetkami bez możliwości jej kontynuowania. W ofercie banków można znaleźć lokatę: standardową/ terminową, rentierską, progresywną, dynamiczną, automatyczną, negocjowaną, overnight, e-lokatę, call.

Czas trwania lokaty może wynosić od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Warto jednak wiedzieć o tom, że oprocentowanie wypłacane jest w skali roku. Inwestowanie w lokaty uważa się za bezpieczniejsze niż na przykład we fundusze, ale przynosi mniej zysków.

Przegląd ofert banków

Niemal każdy bank działający w Polsce posiada w swojej ofercie, chociaż jedną ofertę lokaty. Wybór tej właściwej dla nas zależy od kilku czynników: wysokości dysponowanych środków finansowych, czasu w trakcie którego pieniądze mogą leżeć na rachunku lokaty, dysponowania dodatkowymi środkami finansowymi, które można dopłacić w trakcie trwania umowy (lokata progresywna).

Na przykład Getinbank oferuje możliwość zarobienia 7,5 % na dwumiesięcznej Lokacie online, Santander 6,5% na 15 miesięcy, a bank DnB Nord wśród swoich produktów proponuje lokaty z oprocentowaniem od 4,8% do 8%.

2 Komentarzy dotyczących Sposób na zaoszczędzenie i zarobienie pieniędzy: lokata

  1. Mimo wszystko gdzieś trzeba lokować swoje oszczędności a lokata to najprostszy sposób jeśli ktoś nie chce wgryzać się w bardziej zawiłe rozwiązania..Ma swoje plusy i minusy, na pewno jednak lepiej żeby nadwyżki leżały na lokacie niż traciły przez inflację.

  2. Ja bym się powstrzymała ze stwierdzeniem, że warto jest lokować oszczędności w bankach, skoro już myślą w innych krajach o wprowadzeniu podatku od oszczędności! To przecież absurd. I chyba znów powrócą czasy trzymania pieniędzy „w skarpecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>